Wydarzenia towarzyszące

26 września
godz. 18:00

Jak wygląda transformacja? Kultura wizualna i pamięć po 1989 r.
miejsce: Ksiegarnia Młoda Art Bookstore, pl. Szczepański 9
dyskutują: Wiktoria Kozioł, Stach Szabłowski, Jakub Majmurek
prowadzenie: dr Maria Kobielska

Jak wygląda polska transformacja 1989 roku? Jej dzisiejszy obraz to już obraz pamiętany – a więc efekt wciąż trwających procesów, kształtowany przez nostalgię, dyskusje, napięcia, historyczną prawdę i powstające fikcje, uzgadnianie wspólnych wersji, konflikty, spory i polityki pamięci. Ich narzędziami są różnego rodzaju obrazy: filmy, fotografie, plakaty, logotypy, emblematy, a także oczywiście dzieła sztuki. „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”, wystawa zorganizowana w tym roku przez CSW U-jazdowski, stanowiła przegląd różnych wizualnych form polskości –
i namysł nad dziedzictwem, nieraz trudnym, 1989 roku. Z jej kuratorem, Stachem Szabłowskim oraz zaproszonymi ekspertami – Wiktorią Kozioł oraz Jakubem Majmurkiem – porozmawiamy o sposobach pamiętania (i używania) transformacji, możliwościach jej pokazywania, retuszowania, ukrywania, rekonstruowania, a także o jej roli w dzisiejszej polskiej kulturze pamięci.

strona wydarzenia


27 września
godz. 18:00

Literatura i przełom. Kształtowanie się pola literackiego po ’89
miejsce: Massolit Books&Cafe, ul. Felicjanek 4/2
dyskutują: dr Agnieszka Mrozik, dr Michał Tabaczyński, Dominik Antonik
prowadzenie: Michał Sowiński

W ujęciu teorii Pierre’a Bourdieu, pole można zdefiniować jako strukturę relacji pomiędzy osobami działającymi, praktykami i przedmiotami właściwymi dla danej dziedziny aktywności. W przypadku literatury będą to więc: pisarze, wydawcy, krytycy i czytelnicy, twórczość, działalność wydawnicza, lektura oraz dzieła.

Dzień po tym, kiedy dowiemy się jak wygląda transformacja zapraszamy na dyskusję dotyczącą literatury po 1989 r. Razem z gośćmi – dr Agnieszką Mrozik i drem Michałem Tabaczyńskim – sprawdzimy, jak wygląda pole literackie ostatnich dwóch dekad. Co się zmieniło po ustrojowym przewrocie? Jak kształtuje się obecnie rynek wydawniczy? Co łączy ekonomię z literaturą? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na pisarstwo kobiece?

strona wydarzenia